Op woensdag 21 februari hield de dorpsraad haar jaarlijkse jaarvergadering. Een kleine 20 inwoners nam de moeite hiervoor naar het Gildehuis te komen. Zij kwamen vooral af op het onderwerp verkeersveiligheid in Stokkum
Voorzitter van de dorpsraad is Gerard van Balveren. Hij opende de vergadering. Hij legde nogmaals uit dat de dorpsraad geen eigen mening heeft of een standpunt inneemt, maar functioneert als intermediair tussen de inwoner van Stokkum en de Gemeente Montferland. De dorpsraad is immers geen democratisch gekozen orgaan. De dorpsraad zal dus ook niet het initiatief nemen om bijvoorbeeld een dorpsplan of visie op te stellen, dit als antwoord op een vraag uit de zaal. Afgelopen jaar heeft de dorpsraad gefaciliteerd dat er tijdelijk enkele speeltoestellen op het oude voetbal geplaatst zijn door de gemeente en dat er ook een bordje bij geplaatst is dat het geen hondenuitlaatveld is. Verder heeft de dorpsraad het digitale platform MijnStokkum.nl en het werk van de buurtverbinders overgedragen, zodat zij zelfstandig verder kunnen. De dorpsraad heeft dit in de steigers gezet in 2021, maar nu het volop in uitvoering is, past dit niet meer bij de doelstelling van de dorpsraad. De dorpsraad bestaat op dit moment uit Gerard van Balveren (voorzitter), Joost van der Pol (penningmeester) en Rob Krijgsman (secretaris). De financiën werden gepresenteerd en de vorige penningmeester Tilly Heese werd bedankt voor haar werk de afgelopen jaren.
Verkeer in Stokkum
Het tweede deel van de vergadering stond volledig in het teken van verkeer in Stokkum. Verkeerskundige Biem Troost van de gemeente Montferland was uitgenodigd een toelichting te geven. Eerst vertelde hij wat over het traject onverharde wegen. Dat is gestart in 2022 en afgelopen jaar is er veel gedaan aan de uitvoering en de aanpak van de onverharde wegen. De laatste stap is dat een groot deel van de onverharde wegen aangewezen zullen worden als wegen waarop alleen bestemmingsverkeer welkom is. Dat plan is inmiddels klaar en ligt vanaf 14 maart tot 20 maart ter inzage. Bewoners kunnen bezwaar maken (een zienswijze indienen) als ze het niet eens zijn. Een gevolg van de keuze om de wegen alleen toegankelijk te maken voor bestemmingsverkeer is dat er heel veel extra verkeersborden geplaatst zullen worden. Alle info over de onverharde wegen en voorgenomen besluiten lees je hier: Onverharde wegen
De verkeerskundige liet vervolgens aan de hand van heel vele beschikbare data zien, dat de verkeersveiligheid in Stokkum op basis van de cijfers goed is. Er zijn nagenoeg geen ongelukken, met uitzondering van ongelukken met blikschade op de Peeskesweg met wild. Ook wordt er niet overdreven hard gereden, maar zie je wel een overschrijding van de maximale snelheid (die grotendeels 30 km/ uur is in en rondom Stokkum) op enkele plekken en op specifieke tijdstippen. Afgelopen periode heeft de gemeente wel enkele brieven ontvangen van verontruste bewoners, die zich zorgen maken over de verkeerssnelheid in hun straat. Het punt wat ze aandragen is dat de weginrichting nooit is aangepast, nadat besloten is overal de 30 kilometer in te voeren. Zij vragen dan ook of de gemeente optische maatregelen kan nemen, waardoor mensen eerder geneigd zijn hun snelheid af te remmen. Bijvoorbeeld vergelijkbaar met de haagjes langs de weg aan de Peeskesweg in Beek.
Deze behoefte leeft vooral bij bewoners aan de Kastanjelaan en langs de weg die als belangrijke entree voor een groot aantal mensen gezien wordt, de Lange Heg. Uit de data blijkt ook dat dat de straten zijn waar nog te hard wordt gereden.
De verkeerskundige gaf aan dat ook de provincie Gelderland ideeën heeft om de Peeskesweg- Kastanjelaan en stuk Slotlaan her in te richten, met bijvoorbeeld suggesties dat de fietser meer de ruimte krijgt. Mogelijkheden zijn dan een fietsstraat, waarbij het merendeel bestaat uit fietsstroken en de auto te gast is.
Ergernis was er in de zaal dat er nog nooit een veilige fietsroute is gerealiseerd van Stokkum naar ’s-Heerenberg, terwijl die wel beloofd is bij de sluiting van de school. Ook werd er een oproep gedaan een brede visie op verkeer op te stellen, want als je in ’s-Heerenberg een maatregel neemt, heeft dat gevolgen voor de verkeerssituatie in Stokkum.
Er ontstond een levendige discussie in de zaal toen ook concrete ideeën werd gevraagd hoe het veiliger zou kunnen. Na deze discussie vatte Joost van de dorpsraad de afspraken samen:
- De gemeente Montferland gaat alsnog kijken naar de veilige verkeersroute
- De gemeente Montferland gaat kijken op welke wijze er middels kleine ingrepen optisch maatregelen genomen kunnen om mensen te stimuleren hun snelheid aan te passen. Hiervoor wordt een werkgroep samengesteld met vier bewoners en de verkeerskundige van de gemeente.
- Er was een unanieme behoefte om de maximum snelheid op de onverharde wegen ook op 30 kilometer per uur te zetten. Dat in afwijking van de huidige verkeersbesluiten. De verkeerskundige gaat kijken wat daarin mogelijk is.
- Via MijnStokkum zal een poll uitgezet worden wat er leeft onder inwoners met betrekking tot verkeer in Stokkum.